Opuncja drobnokolczasta Opuntia microdasys

Opuncja drobnokolczasta (Opuntia microdasys) – gatunek rośliny z rodziny kaktusowatych. Występuje w centralnym i północnym Meksyku (Chihuahua, Coahuila, Durango, Nuevo León, San Luis Potosí, Zacatecas).

Pokrój opuncja ta rośnie w formie gęstego krzewu. Wyrasta do około 40-60 cm wysokości. Łodyga poszczególne elementy łodygi osiągają na długość 6-15 cm i na szerokość 4-12 cm. Liście gatunek ten nie ma cierni, ale liczne białe lub żółte mające 2-3 mm długości "włoski" (tzw. glochidy) zebrane w gęste grupy. Glochidy stanowią specyficzną formę cierni – są bardzo łamliwe i zakończone mikroskopijnymi harpunami które powodują zaczepianie się w skórze wywołując jej podrażnienia. Pomimo tego faktu, roślina ta jest często uprawiana. Kwiaty sukulent o żółtych kwiatach.

Ze względu na małe rozmiary ten gatunek opuncji jest uprawiany jako roślina ozdobna, W Polsce jako roślina pokojowa.

Bardzo blisko spokrewniony z opuncją drobnokolczastą jest Opuntia rufida. Sukulent ten różni się kolorem glochid, które są zabarwione na czerwonawo-brązowy kolor. Gatunek ten występuje od północnego Meksyku, aż do zachodniego Teksasu. Niektórzy botanicy jednak traktują oba sukulenty jako jeden, taki sam gatunek opuncji drobnokolczastej występujący w różnych formach. A więc Opuntia rufida wtedy jest synonimem opuncji drobnokolczastej o formie czerwonej. W starszych źródłach a także obecnie przez niektórych botaników nazywana jest Opuntia microdasys forma rubra. Została sprowadzona do Australii jako krzew ozdobny.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-07 02:26:42]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62548749. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-05-07]  (ang.).
  • Opuntia microdasys, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2011-03-05].
  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • do kostki (0 < x < 15 cm)