Filirea szerokolistna Phillyrea latifolia

Filirea szerokolistna (Phillyrea latifolia L.) – gatunek wiecznie zielonego drzewa lub krzewu z rodziny oliwkowatych.

Pokrój niewielkie drzewo o wysokości 7 – 10 m, zwykle jednak znacznie niższe albo rozwinięte jak krzew. Liście naprzeciwległe, owalne na brzegach piłkowane lub całobrzegowe o długości 3 – 7 cm i szerokości 1 – 3 cm. Na wierzchu ciemnozielone do prawie czarny, lśniące, od spodu jaśniejsze, matowe. Kwiaty bardzo drobne, w małych zwartych pęczkach stojących w pachwinach liści. Białawo-zielonkawe. Owoce małe, kuliste pestkowce, dojrzałe koloru niebieskawego lub czarnego. Pień bardzo krótki, najczęściej już nad ziemią silnie rozgałęziony. Kora dość gładka, nawet u starszych okazów, jednobarwna szara do brunatnoszarej.

Biologia i występowanie

Drzewo pochodzi z krajów śródziemnomorskich: na terenie Europy w Grecji, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, w północnej Afryce (w Algierii, Maroku, Tunezji), w Azji w Turcji. Bywa sadzona także w zachodniej Europie w Anglii i Irlandii. Na obszarze naturalnego występowania rośnie w zaroślach nadmorskich typu makii i garigu. Kwitnie w czerwcu.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-01-09 01:01:56]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65868724. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • czerwiec
 • cechy łodygi
  • szacowana wysokość łodygi
   • wyższa od człowieka (> 200 cm)