Pistacja atlantycka Pistacia atlantica

Pistacja atlantycka (Pistacia atlantica Desf.) − gatunek drzewa z rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae). Występuje w Afryce Północnej (Wyspy Kanaryjskie, Maroko, Algieria, Libia, Tunezja), w Europie (Grecja, Krym) oraz niektórych regionach Azji (Arabia Saudyjska, Afganistan, Cypr, półwysep Synaj; Iran, Irak, Izrael; Jordania, Liban, Syria, Turcja)

Owoce to orzeszki pistacjowe. Są jadalne, przez ludzi spożywane od dawna. Orzeszki pistacji atlantyckiej, wraz z ziarnami zbóż, migdałami, nasionami grochu i wyki znaleziono w grocie w Turcji w wykopaliskach datowanych na 7 tysięcy lat p.n.e. W Lakisz znaleziono orzeszki pistacjowe z okresu 3400-2500 lat p.n.e. Obecnie są nadal używane do bezpośredniego spożycia, ale także do różnych wyrobów cukierniczych Owoce pistacji atlantyckiej o zielonej skórce i zielonym miąższu używano do farbowania i garbowania skór. Z orzeszków pistacjowych wytłaczano olej.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:21:53]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72923181. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.