Wiechlina spłaszczona Poa compressa

Wiechlina spłaszczona (Poa compressa L.) – gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Występuje w Europie, na Kaukazie, w Azji Mniejszej i na Bliskim Wschodzie, w północno-zachodniej Afryce, zachodniej Azji, w Japonii. Wprowadzona również do Ameryki Północnej; w USA ma status gatunku inwazyjnego. W Polsce występuje na obszarze całego kraju, ale nie jest rośliną pospolitą.

Pokrój trawa luźnokępkowa, z długimi podziemnymi rozłogami. Łodyga pędy generatywne od 20 do 80 cm wysokości, na dole wygięte kolankowato, liczne. Źdźbło bardzo spłaszczone, owalne w przekroju. Liście wielkości 2–15 cm × 1–4 mm, barwy szaro niebieskozielonej, rynienkowate bądź płaskie, zakończone kapturkowato. Pochwy bardzo spłaszczone, zwykle o długości równej blaszce. Języczek liściowy tępy, od 0,5 do 3 mm długości. Kwiaty wiecha od 3 do 8 cm, ścieśniona, z szorstkimi, sztywnymi i krótkimi gałązkami. Plewka dolna naga, jedynie w nasadzie ma wełniste włoski. Kłoski od 3 do 8 mm długości, 3 do 10 kwiatowe. Owoc ziarniak zaostrzony na końcach, z siateczkowatą mozaiką.

Biologia i występowanie

Bylina, hemikryptofit. Kwitnie w maju i czerwcu. Roślina kserotermiczna. Porasta gleby suche, średniożyzne, o odczynie zasadowym. Spotykana w suchych, ciepłych i świetlistych lasach, często w świetlistej dąbrowie, a także w ciepłolubnych murawach, na przydrożach i zboczach.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:27:27]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987397. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • maj
   • czerwiec
 • cechy łodygi
  • szacowana wysokość łodygi
   • od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)