Paprotnik zbrojny Polystichum munitum

Paprotnik zbrojny (Polystichum munitum) – gatunek byliny z rodziny nerecznicowatych. Występuje bardzo licznie w zachodniej części Ameryki Północnej od Alaski, poprzez Kolumbię Brytyjską po Kalifornię (na tym obszarze liczebnością ustępuje wśród paproci tylko orlicy), na izolowanych stanowiskach na meksykańskiej wyspie Guadalupe (tamtejsze populacje bywają zaliczane do Polystichum solitarium Maxon.) oraz w Dakocie Południowej, poza tym naturalizowany w Europie (w Polsce nienotowany). Zasiedla lasy mieszane i iglaste na rzędnych do 2200 m n.p.m. Ma istotne znaczenie jako roślina ozdobna. Walorem są liście pozyskiwane w wielkich ilościach z naturalnych stanowisk.

Liście zimozielone, łukowato odgięte, długie do 180 cm (zazwyczaj od 90 do 150 cm). Wyrastają z prosto wzniesionego lub podnoszącego się kłącza. Kępy są gęste, z jednego kłącza może wyrastać do 50 liści. Oś liścia okryta gęsto łuskami, barwy od czerwonobrązowej do czarnej. Ogonek stanowi 1/8 do 1/4 długości całego liścia. Blaszka liściowa pojedynczo pierzasta, w ogólnym zarysie równowąsko-lancetowata. Odcinki pierwszego rzędu, których jest 30 do 50 par, są wąskolancetowate, proste lub wyginające się, niezachodzące na siebie, osiągają do 15 cm długości. Na brzegu odcinki są kolczaste, z ząbkami.

Wykorzystywany jest jako roślina ozdobna. Wielkie ilości liści pozyskiwane są do ozdoby podczas ceremonii pogrzebowych oraz do wykorzystania w bukieciarstwie. Gatunek należy do najważniejszych pod względem ekonomicznym, pozyskiwanych ze stanu dzikiego w Ameryce Północnej. Schłodzone liście dobrze znoszą transport i są wysyłane m.in. do Europy.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:33:18]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72322024. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.