Orliczka kreteńska Pteris cretica

Orliczka kreteńska (Pteris cretica) – gatunek paproci należący do rodziny orliczkowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniony; w środowisku naturalnym rośnie dziko w Azji, Europie, Afryce i w Ameryce Środkowej. W wielu krajach jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Paproć o długoogonkowych, pojedynczo nieparzysto-pierzaście złożonych liściach składających się z kilku dużych listków. Liście mają długość do 30 cm i są ich 2 rodzaje; większe, sztywno wzniesione liście zarodnikonośne i mniejsze, łukowato zwieszające się w dół liście płonne. Roślina wytwarza kłącza. Zarodnie z zarodnikami powstają na brzegach podwiniętych listków. Występuje w dwu odmianach: Pteris cretica var. albolineata – o jasnych, zielono obrzeżonych liściach Pteris cretica var. cretica – o jednolicie zielonych liściach

W Polsce jest uprawiana jako ozdobna roślina pokojowa. Prawidłowo pielęgnowana jest rośliną długowieczną. Niektóre odmiany (np. P. cretica 'Wimsettii') są uprawiane również pod osłonami (w tunelach foliowych i szklarniach), a ich ozdobne, karbowane liście są wykorzystywane do bukietów, wieńców i wiązanek.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:50:12]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987008. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.