Ranunculus bilobus Ranunculus bilobus

Ranunculus bilobus Bertol. – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje endemicznie w północnej części Włoch, w regionach Lombardia oraz Trydent-Górna Adyga. Epitet gatunkowy „bilobus” pochodzi z języka greckiego i oznacza dwuklapowy – słowo bi oznacza dwa, natomiast słowo lobus oznacza klapkę, listek (w tym przypadku odnosi się do podwójnie klapowanych płatków tego gatunku).

Pokrój bylina dorastająca do 10–15 cm wysokości. Łodyga jest wyprostowana, prawie naga. Liście liście odziomkowe tworzą różyczkę liściową. Są potrójnie klapowane. W zarysie mają nerkowaty lub okrągły kształt. Mierzą 15–25 mm długości. Mają ciemnozieloną barwę i widocznymi żyłkami. Liść na brzegu jest karbowany – wcięcia są co najmniej do ⅓ blaszki liściowej. Osadzone są na ogonkach liściowych o długości 4–7 cm. Liście łodygowe mają równowąski kształt. Kwiaty zazwyczaj pojedyncze lub czasem zebrane po 2–3 w kwiatostany. Mają białą barwę. Płatki są podwójnie klapowane. Owoce niełupki, które tworzą owoc zbiorowy – wieloniełupkę o kulistym kształcie z długim haczykowatym dzióbkiem.

Biologia i występowanie

Występuje endemicznie w północnej części Włoch, w regionach Lombardia oraz Trydent-Górna Adyga. Jest rzadko spotykany – rośnie tylko w Prealpach Włoskich, w grupie górskiej Prealpi Bresciane e Gardesane, u podnóży takich gór jak Monte Tremalzo, Corna Blacca, Dosso Alto czy Monte Tombea. W Lombardii występuje tylko w prowincjach Brescia i Bergamo. Rośnie na skałach dolomitowych i terenach trawiastych, na stokach z ekspozycją na północ, gdzie śnieg zalega dłużej. Najczęściej występuje na wysokości od 1400 do 2700 m n.p.m., lecz w niektórych przypadkach jest spotykany w niższych partiach gór. Kwitnie od czerwca do lipca. Rośnie w 7 strefie mrozoodporności. Niektóre części rośliny mają właściwości toksyczne.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:56:55]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72979229. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • czerwiec
   • lipiec
 • cechy łodygi
  • szacowana wysokość łodygi
   • do kostki (0 < x < 15 cm)

 

 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.