Ranunculus bullatus Ranunculus bullatus

Ranunculus bullatus L. – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w północnej Afryce, południowej Europie oraz zachodniej Azji.

Pokrój niska bylina o owłosionych pędach. Dorasta do 5–25 cm wysokości. Liście ma tylko liście odziomkowe. Mają owalny lub okrągły kształt. Brzegi są ząbkowane. Osadzone są na ogonkach liściowych. Kwiaty są pojedyncze. Pojawiają się na szczytach pędów. Mają żółtą barwę. Dorastają do 18–26 mm średnicy. Mają od 5 do 12 jajowatych lub podłużnych płatków.

Biologia i występowanie

Rośnie naturalnie w Tunezji, północnej części Algierii, w Maroku, Portugalii, Hiszpanii (łącznie z Balearami), na francuskiej wyspie Korsyce, we Włoszech (łącznie z Sardynią i Sycylią), Grecji (łącznie z Kretą) oraz na tureckich wyspach na Morzu Śródziemnym. Rośnie na terenach skalistych. Kwitnie od listopada do marca. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu. Dobrze rośnie na żyznym, dobrze przepuszczalnym podłożu.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:57:12]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987524. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.