Ranunculus cortusifolius Ranunculus cortusifolius

Ranunculus cortusifolius Willd. – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje endemicznie na Wyspach Kanaryjskich, Azorach oraz na Maderze. Ponadto jest uprawiany w różnych częściach świata. Nazwa gatunkowa pochodzi od słów cortusi, za łacińską nazwą rodzaju zarzyczka – Cortusa, oraz folius, które oznacza 'liście'. Nazwę tę można tłumaczyć jako „zarzyczkolistny”.

Pokrój bylina dorastająca do 50–120 cm wysokości. Jest jednym z gatunków jaskra, które osiągają największe rozmiary. Liście są klapowane. Mają sercowaty lub okrągły kształt. Mierzą 30 cm długości oraz 25 cm szerokości. Są skórzaste, mniej lub bardziej owłosione. Brzegi są ząbkowane. Kwiaty są zebrane w baldachogrona. Mają jasnożółtą barwę. Dorastają do 5 cm średnicy.

Biologia i występowanie

Roślina jest geofitem ryzomowym. Występuje na łąkach i polanach w lasach. Rośnie powszechnie w lasach wawrzynolistnych. Występuje na wysokości od 500 do 800 m n.p.m. Kwitnie od kwietnia do maja. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu lub półcieniu. Najlepiej rośnie na żyznym, raczej wilgotnym, dobrze przepuszczalnym podłożu. Źle znosi niskie temperatury – minimalna temperatura zimą wynosi 10 °C. Latem, w czasie wysokich temperatur, roślina przechodzi w stan uśpienia, a jej liście usychają, po czym wypuszcza nowe liście jesienią.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-06-04 00:10:14]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70497749. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • kwiecień
   • maj
 • cechy łodygi
  • szacowana wysokość łodygi
   • od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.