Ranunculus omiophyllus Ranunculus omiophyllus

Ranunculus omiophyllus Ten. – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w Europie Zachodniej.

Pokrój bylina o nagich pędach. Dorasta do 20–50 cm wysokości. Liście w zarysie mają nerkowaty kształt. Najczęściej są potrójnie klapowane. Mają przylistki. Kwiaty dorastają do 8–12 mm średnicy. Płatki są co najmniej dwa razy dłuższe niż działki kielicha. Mają od 8 do 10 pręcików. Dno kwiatowe jest nagie, podobnie jak słupki.

Biologia i występowanie

Rośnie naturalnie w Irlandii, Wielkiej Brytanii, krajach Beneluksu, Francji, Hiszpanii oraz Portugalii. We Francji został zaobserwowany w departamentach Allier, Aveyron, Calvados, Cantal, Charente, Corrèze, Côtes-d’Armor, Creuse, Finistère, Żyronda, Ille-et-Vilaine, Indre, Landy, Loara, Loara Atlantycka, Manche, Mayenne, Morbihan, Orne, Puy-de-Dôme, Pireneje Atlantyckie, Sarthe, Deux-Sèvres, Wandea, Vienne oraz Haute-Vienne. Prawdopodobnie gatunek ten występuje również w departamentach Eure i Rodan. W Wielkiej Brytanii występuje w południowej i zachodniej części Anglii oraz w Walii. W Irlandii występuje powszechnie tylko w południowej jej części. Rośnie w lasach, na łąkach i trawiastych zboczach. Występuje na wysokości do 3100 m n.p.m. Kwitnie od maja do sierpnia. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu. Dobrze rośnie na glebach o lekko kwaśnym odczynie.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:58:33]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72950619. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • maj
   • czerwiec
   • lipiec
   • sierpień