Rhodothamnus chamaecistus Rhodothamnus chamaecistus

Rhodothamnus chamaecistus (L.) Rchb. – gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych (Ericaceae Juss.). Występuje we wschodniej części Północnych Alp Wapiennych oraz na skałach zasadowych w Alpach Centralnych. Jego subpopulacje są rozproszone.

Pokrój zimozielona krzewinka dorastająca do 10–40 cm wysokości. Łodyga jest bardzo rozgałęziona, o wygiętych pędach. Liście naprzemianległe. Mają jajowaty kształt. Mierzą około 1,5 cm długości. Brzeg liścia jest piłkowany, pokryty włoskami skierowanymi ku wierzchołkowi. Liście występują nieco częściej na szczytach pędów. Osadzone są na krótkich ogonkach liściowych. Kwiaty pojedyncze lub zebrane po 2–3 w kwiatostany, rozwijają się na szczytach pędów. Osadzone są na długich owłosionych szypułkach. Kwiat ma 5 działek kielicha, są one wąskie, zrośnięte u podstawy. Korona kwiatu mierzy 2–3 cm średnicy. Płatków jest 5, mają okrągławy kształt i jasnoróżową barwę. 10 jasnych pręcików wyrasta wysoko ponad okwiat.

Biologia i występowanie

Rośnie na piargach, w zaroślach kosodrzewiny. Występuje na wysokości od 1500 do 2200 m n.p.m. Preferuje podłoże wilgotne, kamieniste i wapienne podłoże. Kwitnie od maja do lipca.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-16 09:54:53]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=66904048. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • maj
   • czerwiec
   • lipiec