Spatodea dzwonkowata Spathodea campanulata

Spatodea dzwonkowata (Spathodea campanulata) – gatunek wiecznozielonego drzewa z monotypowego rodzaju spatodea (Spathodea P. Beauv.) z rodziny bignoniowatych. Gatunek pochodzi z Afryki równikowej, ale rozprzestrzenił się również na wyspy Seszele, Hawaje i niektóre wyspy Karaibów. Jest uprawiany w wielu częściach świata jako drzewo ozdobne ze względu na efektowne kwiaty przypominające kwiaty tulipanów i dlatego bywa też nazywane „drzewem tulipanowym”.

Pokrój drzewo osiągające do 25 m wysokości, korona zwarta, jajowata. Liście pierzaste, naprzeciwległe, o długości do 40 cm, z eliptycznymi listkami o długości do 16 cm. Kwiaty zebrane w baldachogrona na końcach pędów. Korona pięcioklapowa, pomarańczowoczerwona, rzadko żółta. Owoce wzniesione, o długości do 25 cm. Dojrzałe pękają na dwie połowy i uwalniają liczne, oskrzydlone nasiona.

Drzewo ozdobne popularne w krajach tropikalnych, obficie kwitnące w porze deszczowej. Nie zaleca się jego sadzenia w pobliżu budynków, ponieważ kwiaty wabią żerujące na mięsistych płatkach nietoperze, których piski mogą być uciążliwe. Poza tym drzewa z wiekiem stają się kruche i łatwo łamią się podczas silnych wiatrów. W Ghanie kora i liście stosowane w medycynie tradycyjnej do leczenia oparzeń, potencjalne działanie przeciwmalaryczne.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-10-23 00:11:30]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=68516718. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)