Choina zachodnia Tsuga heterophylla

Choina zachodnia (Tsuga heterophylla) – gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae), pochodzący z Ameryki Północnej.

Pokrój drzewo osiąga zwykle do 20-40 m wysokości, a najwyższe osobniki do 83 metrów. Ma stożkowatą koronę, przewieszony wierzchołek i zwisające gałęzie. Choinę zachodnią można łatwo rozpoznać po zwisających, długich, młodych pędach i końcach gałązek. Liście igły o mieszanej długości od 5 mm do 23 mm (heterophylla znaczy różnolistna), obsadzone spiralnie i wykręcone u podstawy tak, że rozkładają się na obie strony gałązki. Igły na brzegach drobno piłkowane, z wierzchu zielone, pod spodem z dwoma srebrzystoszarymi paskami - zimą mogą zabarwić się na brązowo.

Biologia i występowanie

Igły po roztarciu w palcach przypominają zapachem rośliny baldaszkowate. Występuje w rejonach o łagodnym, wilgotnym klimacie, w parkach i ogrodach.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 02:38:46]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327280. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)