Krwawnik wiązówkowaty Achillea filipendulina

Krwawnik wiązówkowaty, k. talerzowaty (Achillea filipendulina Lam.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. Występuje dziko na Kaukazie, Wyżynie Irańskiej aż po środkową Azję.

Liście podłużnie lancetowate, pierzastodzielne. Kwiaty liczne koszyczki zebrane w gęste baldachogrona. Kwiaty języczkowate i rurkowate o żółtej barwie. Łodyga wzniesiona, rozgałęziona, osiąga wysokość 1,2 m.

Biologia i występowanie


Gold Plate' – oodmiana silnie rosnąca o pachnących, jasnozielonych liściach i jasnożółtych kwiatach zebranych w płaskie baldachy szerokości 10-15 cm.
'Parker`s Variety' – odmiana niższa, o żółtych kwiatach


Roślina ozdobna uprawiana na rabatach.
Jest całkowicie odporny na mróz (strefy mrozoodporności 3-10). Jest też jedną z najbardziej odpornych na suszę bylin ozdobnych uprawianych na rabatach. Łatwy w uprawie, rośnie na każdej glebie, ale preferuje stanowiska słoneczne i suche. Wytwarza kłącza, za pomocą których szybko się rozrasta. Najłatwiej rozmnaża się przez podział bryły korzeniowej bardzo wczesną wiosną. Można też przez wysiew nasion, ale nie wszystkie odmiany powtarzają cechy organizmu rodzicielskiego. Po przekwitnięciu należy usuwać kwiatostany. Pędy można zostawić na zimę, ale wiosną należy je silnie przyciąć. W ogrodzie za pomocą kłączy szybko się rozrasta i może zagłuszyć inne rośliny, należy więc kontrolować rozrastanie.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:19:38]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51656193. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-27].
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
korona kwiatu i typ kwiatostanu baldachogrono
symetria kwiatu symetria rurkowata
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
ulistnienie liście pierzaste
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)