Dąbrówka kosmata Ajuga genevensis

Dąbrówka kosmata, d. genewska (Ajuga genevensis L.) – gatunek należący do rodziny jasnotowatych. Występuje w stanie dzikim na terenie Europy i Azji, w tym całej Polski. Gatunek wprowadzony do flory USA, rozprzestrzenił się na obszarze od stanu Illinois do Nowego Jorku, od Nowej Anglii na południe do Maryland.

Liście zebrane w rozetę. Owalne, trwałe, ciemnozielone. Niektóre odmiany mają pstrokate zabarwienie. Najwyższe podsadki są przeważnie 3-klapowe i krótsze, lub nieco dłuższe od kwiatów. Kwiaty kwiaty ciemnoniebieskie lub różowe, zebrane w kwiatostan, ułożone w pozorne okółki na przemian z liśćmi. Dolna warga korony ma długość 6–9 mm, jej środkowa łatka szerokość 4–8 mm. Nitki pręcików są owłosione. Pokrój tworzy kępy. Cała roślina jest kosmato owłosiona. Nie tworzy rozłogów. Łodyga szarozielona, owłosiona od samej nasady. Zależnie od odmiany osiąga 10–25 cm wysokości. Ma płożące pędy, chociaż jest mniej ekspansywna niż dąbrówka rozłogowa.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od maja do sierpnia. Porasta zacienione, trudno dostępne miejsca, także skarpy. Rośnie w świetlistych lasach i zaroślach, suchych murawach. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Festuco-Brometea.


Roślina ozdobna. Rozmnaża się jesienią lub wiosną, najczęściej przez podział kęp. Nadaje się na skalniaki. Preferuje stanowiska od słonecznych przez półcieniste do cienistych. Toleruje więcej słońca niż inne gatunki dąbrówki. Znosi mrozy do -35 °C. Rośnie na glebach dowolnego typu, wymaga odpowiedniej, stałej wilgotności.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:25:08]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51587544. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-31].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina ekspansywna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki niebieskie
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
kształt blaszki liście okrągłe
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
wygląd łodygi łodyga pełzająca
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień