Trybula leśna Anthriscus sylvestris

Trybula leśna (Anthriscus sylvestris L.) – gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniony. Występuje w Azji, Afryce i Europie. W Polsce jest pospolity.

Liście podwójnie, lub potrójnie pierzaste. Zarówno w dolnej części, jak i wzdłuż nerwów, krótko owłosione. Kwiaty kwiatostan złożony – kwiaty zebrane w baldaszki. Białokwiatowy baldach ma 8-15 szypuł. Pokryw brak, ale poszczególne baldaszki mają pokrywki składające się z 4-8 małych listków z orzęsionym brzegiem. Jest rośliną miododajną. Łodyga rowkowata, dęta, kanciasta, dołem owłosiona, ulistniona. Wysokość 60-150 cm. Owoc z wierzchu gładkie i lśniące, mają 5-10 mm długości. Szypułka zawsze jest krótsza od owocu.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Rośnie na obrzeżach lasów, przy drogach, na łąkach oraz w wilgotnych zaroślach i miejscach ruderalnych. Jest rośliną wskaźnikową dla siedlisk bogatych w azot. W związku z eutrofizacją siedlisk (m.in. w związku z nawożeniem gnojowicą użytków rolnych) gatunek ten rozprzestrzenia się. Często tworzy rozległe skupienia, w których dominuje. Gatunek charakterystyczny dla zespołu Anthriscetum sylvestris z klasy Artemisietea vulgaris. Owadopylne kwiaty kwitną od maja do sierpnia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:36:58]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52302917. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-05].
  • Wilhelm i Dorothee Eisenreich: Przewodnik do rozpoznawania zwierząt i roślin. Warszawa: MULTICO, 1994.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-05-01].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych. Warszawa. ISBN 83-01-14439-4.
ogólne roślina miododajna
barwa kwiatów płatki białe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiat złożony
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie liście pierzaste
powierzchnia owocu gładka
wygląd łodygi łodyga owłosiona
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień