Piaskowiec macierzankowy Arenaria serpyllifolia

Piaskowiec macierzankowy (Arenaria serpyllifolia L.) – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniony na kuli ziemskiej. Naturalny obszar jego występowania to Azja, Europa i Afryka Północna, ale rozprzestrzenił się także w Ameryce Północnej, Afryce i Australii. W Polsce jest bardzo pospolity

Liście dolne krótkoogonkowe, górne siedzące, o długości 3-7 cm, jajowate, zaostrzone. Wszystkie są kilkunerwowe i przeświecająco punktowane. Kwiaty białe, na szypułkach, w kątach górnych liści. Działki błoniasto obrzeżone, dłuższe od białych płatków korony. Łodyga rozesłana, silnie rozgałęziona, wysokości 5-20 cm. Owoc torebka jajowata, otwierająca się słabo odgiętymi ząbkami.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna lub dwuletnia, jara lub ozima. Kwitnie od maja do października. Jest to chwast zbóż, koniczyn i innych roślin uprawnych. Występuje na glebach piaszczystych, próchniczych, a także wapiennych. Liczba chromosomów 2n = 40.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:39:43]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51663844. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-05].
  • Włodzimierz Tymrakiewicz: Atlas chwastów. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1976, s. 84.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2010-02-12].
ogólne chwast
barwa kwiatów płatki białe
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie bezogonkowe
rodzaj owoców torebki
wygląd łodygi łodyga gałęzista
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień
pora kwitnienia październik