Zanokcica zielona Asplenium viride

Zanokcica zielona (Asplenium viride Huds.) – gatunek należący do rodziny zanokcicowatych. Występuje w Europie, Azji południowej i wschodniej oraz w Ameryce Północnej. W Polsce na południowym niżu i w górach nierzadka.

Pokrój roślina trwała o wysokości od 15 do 20 cm. Liście podłużnie jajowate, pojedynczo pierzaste, o odcinkach siedzących lub prawie siedzących, o ogonkach u nasady kłącza błyszcząco czerwonawych, o osi wraz z najwyższą częścią ogonka zielonych. Odcinki liściowe na krótkich cienkich ogonkach.

Biologia i występowanie

Zarodnikuje od lipca do sierpnia. Rośnie w szczelinach zacienionych skał. Gatunek charakterystyczny związku Cystopteridion. Liczba chromosomów 2n = 72.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-28 00:31:28]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62817944. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Bolesław Broda, Jakub Mowszowicz: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1973.
  • Taxon: Asplenium viride (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2010-11-25].
  • cechy liści
    • kształt blaszki
      • liście jajowate

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.