Stokrotnica górska Bellidiastrum michelii

Stokrotnica górska (Bellidiastrum michelii) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje tylko w górach Europy. W Polsce występuje wyłącznie w Tatrach i Pieninach.

Liście wyłącznie liście odziomkowe o kształcie łopatkowatym lub jajowato wydłużonym i piłkowanych brzegach. Blaszka liściowa stopniowo zwężająca się w ogonek. Liście delikatnie owłosione. Kwiaty jeden tylko koszyczek na szczycie głąbika, do złudzenia podobny do koszyczka stokrotki pospolitej. Dno koszyczka nagie (bez plewinek). Na brzegu koszyczka jeden szereg białych kwiatów języczkowych. Są to wyłącznie kwiaty żeńskie. W wyższych partiach gór często mają one czerwonawe zabarwienie. Wnętrze koszyczka wypełniają obupłciowe drobne, żółtej barwy kwiaty rurkowe. Kielich przekształcony w puch kielichowy. Łodyga owłosiony, wzniesiony i dość gruby głąbik o wysokości 10-30 cm. Owoc niełupki z puchem kielichowym. Obecność puchu kielichowego wyraźnie odróżnia stokrotnicę od stokrotki, która nie posiada go.

Biologia i występowanie


Bylina. Kwitnie od maja do sierpnia. Przy deszczowej pogodzie kwiaty zwijają się osłaniając wnętrze kwiatostanu. Roślina wiatrosiewna.
Siedlisko: naskalne murawy, hale, skały. Roślina górska. Występuje od regla dolnego aż po piętro alpejskie, głównie na podłożu wapiennym (roślina wapieniolubna).
W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla All. Seslerion tatrae.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:47:06]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52597887. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-385-9.
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-07-20].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście najszersze przy końcu
kształt blaszki liście łopatkowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
ulistnienie piłkowane
rodzaj owoców niełupki
rodzaj owoców puch kielichowy
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień