Berberys koreański Berberis koreana

Berberys koreański (Berberis koreana) – gatunek rośliny należący do rodziny berberysowatych. Pochodzi z Półwyspu Koreańskiego, do Polski został sprowadzony w 1928 i znajduje się w kolekcji niektórych ogrodów botanicznych, bywa też uprawiany jako roślina ozdobna, ale rzadko.

Liście eliptyczne lub odwrotnie jajowate, sztywne i skórzaste o zaokrąglonych wierzchołkach i delikatnie piłkowanych brzegach. Mają długość 7–9 cm. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwiaty żółte i silnie pachnące, zebrane w grona o długości do 8 cm. Kwitnie od maja do czerwca. Pokrój krzew o wysokości do 2 m. Rozrasta się poprzez odrosty korzeniowe. Łodyga wyprostowane, ale przewieszające się pod ciężarem owoców pędy. Pokryte są one różnokształtnymi cierniami. U nasady długich jednorocznych pędów są one liściokształtne, wyżej kłujące, w środku pędów trójdzielne, na szczytach pojedyncze. Owoc kuliste, jaskrawoczerwone o średnicy do 8 mm. Są to największe owoce wśród wszystkich uprawianych gatunków berberysu.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:47:26]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51834540. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Miłowit Boguszewicz, Piotr Banaszczak: Katalog roślin II : drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni. Związek Szkółkarzy Polskich, 2003. ISBN 83-912272-3-5.
  • Krasiczyn, zespół zamkowo-parkowy. [dostęp 2009-03-03].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-08].
  • Berberis koreana (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2009-09-08].
ogólne krzew
ogólne roślina ozdobna
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście najszersze przy końcu
kształt blaszki liście eliptyczne
kształt blaszki liście odwrotnie jajowate
ulistnienie piłkowane
kolor owoców czerwone
rodzaj owoców kuliste
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec