Uczep zwodniczy Bidens connata

Uczep zwodniczy (Bidens connata Muhl. ex Willd.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. W Polsce rośnie w rozproszeniu na nizinach.

Liście ciemnozielone od góry, niebieskawe od dołu, lancetowate lub podłużnie rombowe, ząbkowane, z oskrzydlonym ogonkiem. Kwiaty kwiaty rurkowate purpurowo nabiegłe, zebrane w prosto wzniesione koszyczki. Kwiatów języczkowych brak. Łodyga naga, rozgałęziona, ciemnoczerwona, do 1 m wysokości. Owoc mocno zwężone ku nasadzie, z 4 ośćmi, pokryte wyrostkami. Owoce środkowe w przekroju rombowe, brzeżne - 3-kanciaste.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Rośnie nad rzekami. Kwitnie od lipca do września. Gatunek charakterystyczny związku Bidention tripartiti. Owoce przyczepiają się do sierści zwierząt, piór ptaków lub ubrań ludzi i w ten sposób rozsiewają się (zoochoria, antropochoria). Liczba chromosomów 2n = 48.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:51:55]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53621842. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2014-01-27].
barwa kwiatów płatki purpurowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
symetria kwiatu symetria rurkowata
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście najszersze w połowie długości
ulistnienie ząbkowany
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga gładka
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień