Kapusta warzywna Brassica oleracea

Kapusta warzywna lub kapusta ogrodowa (Brassica oleracea L.) – gatunek roślin z rodziny kapustowatych. W naturze rośnie na wybrzeżach morskich Wielkiej Brytanii, na północnym wybrzeżu Hiszpanii, zachodnim i północnym Francji oraz na brzegach morskich w Szlezwiku-Holsztynie w Niemczech. Z tego gatunku wyhodowano szereg odmian uprawnych rozpowszechnionych w uprawie na całym świecie.

Liście nieliczne. Blaszka liściowa niebieskozielona, pokryta woskiem, odwrotnie jajowata, najszersza u szczytu, głęboko sieczna lub podzielona przy nasadzie. Na brzegu falista. Osadzona jest na masywnym ogonku liściowym. Kwiaty promieniste, czterokrotne, zebrane w gronach. Żółtawe działki kielicha są 4, wyrastają w dwóch okółkach po dwie. Jasnożółte płatki korony są także cztery. Pręcików jest 6 czterosilnych; 4 wewnętrzne dłuższe od 2 zewnętrznych. Słupek jest górny zbudowany z dwóch owocolistków. Zalążnia dwukomorowa z fałszywą przegrodą. Pokrój roślina dwuletnia i bylina o drewniejącej łodydze. Owoce łuszczyny długości od 5 do 10 cm, zakończone pozbawionym nasion dzióbkiem.


Większość odmian jest uprawiana jako warzywo. Odmiany te znane są z uprawy już od czasów starożytnych, liczne zalety kapusty wychwalał Kato Starszy w De agri cultura, najstarszym zachowanym dziele literatury łacińskiej. Obecnie uprawiana na całym świecie w strefach klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego.
Niektóre odmiany są uprawiane jako rośliny pastewne.
Niektóre odmiany są uprawiane jako rośliny ozdobne.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:54:33]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53251036. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • J.G. Vaughan, C.A. Geissler: Rośliny jadalne. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2001, s. 166. ISBN 83-7255-326-2.
  • Taxon: Brassica oleracea. W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2010-10-27].
  • P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-05-13].
ogólne roślina jadalna
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
liczba płatków płatki cztery
symetria kwiatu kwiat promienisty
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście odwrotnie jajowate
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
rodzaj owoców łuszczyna