Dzwonek ogrodowy Campanula medium

Dzwonek ogrodowy (Campanula medium L.) – gatunek rocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny dzwonkowatych. Występuje w krajach śródziemnomorskich (południowo-wschodnia Francja, Włochy).

Liście o lancetowatym kształcie, wąskie. Brzegi blaszki liściowej karbowane. Kwiaty zebrane w grono lub wiechę. Korona kwiatowa o dzwonkowatym kształcie w kolorach białym, niebieskim lub różowym. Kielich kwiatów duże i zielone. Posiada odmiany o barwnych kielichach i podwójnych lub pełnych kwiatach. Pokrój roślina o wyprostowanej łodydze, dorastająca do 90 cm wysokości. Owoce owocem jest torebka.


Jest uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna. Nadaje się na rabaty. Najlepiej rośnie w półcieniu. Rozmnaża się go z nasion lub przez podział kęp. w Polsce nie jest całkowicie mrozoodporny (strefy mrozoodporności 6-10). W związku z tym na zimę należy go okryć (po ścięciu nadziemnych pędów), lub uprawiać jako roślinę jednoroczną z sadzonek wyhodowanych pod osłonami. Po przekwitnięciu kwiatostany usuwa się.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:00:17]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51827897. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-14].
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Państwowe Wydawnictwo Robotnicze i Leśne. ISBN 83-09-00256-4.
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-07-20].
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki niebieskie
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
symetria kwiatu symetria dzwonkowata
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie karbowany
rodzaj owoców torebki
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)