Rzeżucha włochata Cardamine hirsuta

Rzeżucha włochata (Cardamine hirsuta L.) synonim rz. czteropręcikowa – gatunek niewielkiej rośliny z rodziny kapustowatych (Brassicaceae).

Liście osadzone na długich ogonkach, nie tworzą uszek obejmujących łodygę. Wraz z wiekiem rośliny, pojawiające się nowe liście dość znacznie różnią się od wcześniejszych. Liście pierzastodzielne, z największym listkiem szczytowym i 2, 4 lub 6 bocznymi. Listki u najstarszych liści (dolnych) mają duże powierzchnie, nieregularnie obłe. Listki górne (młodsze) są mniejsze, oszczepowate z wolnym końcem w kształcie łuku, następnie, za dwoma trójkątnymi zębami ostro zwężają się w ogonek. Kwiaty ledwie widoczne, niepozorne, białe i nierozchylone (proste). Pręcików 4. Działki kielicha wąskie i eliptyczne, 1,5 do 2,2 mm długie, zielone, niekiedy fioletowo nabiegłe. Płatki korony wąskie, klinowato zakończone do 4 mm długie. Łodyga łodygi zielne, liczne i rozgałęziające się, owłosione lub nagie (rzadziej), 7-30 cm wysokości. Owoc łuszczyna wielokrotnie dłuższa niż szeroka, bez widocznych nerwów, zakończona niewielkim dzióbkiem. Długość 12-25 mm i ok. 1,2 mm szerokości osadzone na szypułkach do 13 mm długich. Wewnątrz przezroczysta przegroda a po jej obu stronach nasiona ułożone w jednym szeregu, jedno za drugim. Dotknięte łuszczyny (w odpowiednim stadium dojrzałości) pękają, łupiny nasienne zwijają się i odpadają. Nasiona dojrzewają później i też odpadają. Na szypułkach pozostają żółte przegrody. Łuszczyny i szypułki odstają i zajmują górną, bezlistną część łodygi.

Biologia i występowanie


Jest szeroko rozprzestrzeniony. Rodzimy obszar występowania obejmuje Europę, cześć Afryki i znaczne obszary Azji. Jako gatunek zawleczony rozprzestrzenił się także w Ameryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii, a nawet w niektórych rejonach Ameryki Południowej. W Polsce jest stosunkowo rzadki.
Roślina jednoroczna. Kwitnie od kwietnia do czerwca, czasami także na jesieni. Siedlisko: gleby żyzne, wilgotne i wolne od roślinności. Najłatwiej można ją wypatrzyć w szkółkach leśnych, w uprawach ogrodniczych, na plantacjach i leśnych przydrożach. Wegetację zaczyna wcześnie i wcześnie też zaczyna kwitnąć i owocować. W razie suszy zasycha.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:02:38]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304274. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-11-11].
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński, Bogumił Pawłowski: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1976.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-11-10].
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki fioletowe
kształt blaszki liście najszersze przy nasadzie
kształt blaszki liście trójkątne
kształt blaszki liście oszczepowate
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie bezogonkowe
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
ulistnienie liście pierzaste
kolor owoców żółte
rodzaj owoców łuszczyna
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec