Arbuz kolokwinta, kawon kolokwinta, kolokwinta, kolocynta (Citrullus colocynthis (L.) Schrad.) – gatunek rośliny zielnej z rodziny dyniowatych.
Rośnie dziko w Afryce (Kenia, Mali, Czad, Etiopia, Somalia, Sokotra, Algieria, Egipt, Libia, Maroko, Tunezja), Azji (Kuwejt, Arabia Saudyjska, Jemen, Afganistan, Cypr, Iran, Irak, Izrael, Jordania, Liban, Syria, Turcja, Indie, Pakistan, Sri Lanka, Birma) i Europie (Grecja, Włochy, Hiszpania) oraz jako gatunek zawleczony w Australii. Jest uprawiany w wielu krajach świata. W Polsce gatunek ten przejściowo dziczeje (ma status efemerofita). Roślina jednoroczna lub bylina. Rośnie na piaszczystych glebach i na pustyniach. Jest kserofitem, najlepiej rozwija się na terenach o średniej rocznej temperaturze 23–27 °C, i średniej ilości opadów wynoszącej 25–37 cm. Rozmnaża się przez nasiona. Kiedy owoce dojrzeją wiatr odrywa je od rośliny i toczy po pustyni. Po uderzeniu o skałę owoc rozbija się i wysypują się z niego nasiona.
Roślina lecznicza, owoce są bardzo silnym środkiem przeczyszczającym. W większej ilości są trujące. Niektórzy uważają, że właśnie owocami kolokwinty Agrypina otruła cesarza Klaudiusza. W Indiach z nasion uzyskuje się olej, który wykorzystywany jest do oświetlenia. Zmielone służyły do wypieku chleba. W Afryce Północnej nasiona są jadane. Z wysuszonego miąższu powstaje łatwopalny proszek, wykorzystywany przez Arabów jako podpałka.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 21:02:49]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72753314. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.