Naparstnica rdzawa Digitalis ferruginea

Naparstnica rdzawa (Digitalis ferruginea L.) – gatunek rośliny z rodziny babkowatych (według systemów XX-wiecznych do trędownikowatych). Występuje w południowej Europie, wokół Morza Śródziemnego, na Bałkanach oraz na Kaukazie. We florze Polski jest efemerofitem.

Liście odziomkowe zebrane w rozetę, łodygowe ułożone naprzeciwlegle. Lancetowatoeliptyczne, na wierzchu gładkie, pod spodem owłosione. Kwiaty liczne, duże, dwuwargowe, zebrane w długie, gęste, jednostronne grono, zaostrzone na szczycie. Pojedyncze kwiaty podparte liśćmi podkwiatowymi. Korona kwiatu żółtobrązowa lub żółtawozielona, z licznymi ciemniejszymi żyłkami. Pokrój roślina zielna. Łodyga osiąga 120 cm wysokości (nawet do 1,5 m), gęsto ulistniona. Owoce torebki zawierające liczne, drobne nasiona.

Biologia i występowanie


Bylina lub roślina dwuletnia. Zakwita pod koniec lipca. W stanie naturalnym rośnie w świetlistych lasach i zaroślach.


Roślina ozdobna, w Polsce uprawiana zwykle jako roślina dwuletnia w parkach i na rabatach w przydomowych ogródkach. Aby nie dopuścić do zachwaszczenia ogrodu, należy ścinać owocostany przed wysypaniem się nasion. Nadaje się do pojedynczych nasadzeń. Dobra roślina na kwiat cięty, z przeznaczeniem do dużych kompozycji bukietowych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:41:45]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51702664. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-06].
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
symetria kwiatu kwiat grzbiecisty
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie naprzeciwległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
rodzaj owoców torebki
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)