Gazania lśniąca Gazania ×splendens

Gazania lśniąca (Gazania rigens) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Afryki Południowej. W wielu krajach świata roślina ta jest uprawiana. Odmiana Gazania rigens var. leucolaena ma liście srebrzystozielone po obydwu stronach, zaś G. r. var. uniflora ma mniejsze kwiaty na krótkich szypułkach.

Liście niemal całobrzegie, zebrane są w różyczki liściowe. Na spodniej stronie są białawe. Kwiaty zebrane w koszyczki. Zakwitają w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym oraz pośrednich. Koszyczki pojedyncze, rzadko podwójne. Pokrój bylina o wysokości do 30 cm.


Jest uprawiana jako roślina ozdobna. Nadaje się na rabaty kwiatowe. Dzięki temu, że jej różyczki liściowe zwarcie pokrywają ziemię, może też być uprawiana jako roślina okrywowa. Można ją też uprawiać w pojemnikach na balkonach, w altanach, itp., w dobrze oświetlonych miejscach. Obecnie rzadko już uprawia się formy typowe gatunku, większość nowych odmian ozdobnych to mieszańce kilku gatunków południowoafrykańskich.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 21:06:41]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51795495. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-06-29].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki pomarańczowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
ulistnienie całobrzegie
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień
pora kwitnienia październik