Bodziszek błotny Geranium palustre

Bodziszek błotny (Geranium palustre L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny bodziszkowatych. Występuje w całej niemal Europie oraz na Kaukazie i w Turcji. W Polsce jest dość pospolity.

Liście liście dłoniasto 3–7 – dzielne, o szerokich i ząbkowanych odcinkach. Posiadają w nasadzie dwa, zrośnięte ze sobą przylistki. Kwiaty wyrastają po dwa na szczycie łodygi na długich szypułkach. Są to kwiaty promieniste o średnicy do 3,5 cm o czerwonopurpurowych, nieznacznie wyciętych płatkach korony znacznie dłuższych od działek kielicha. Po przekwitnięciu płatki zmieniają kolor na niebieskoczerwony. Wyrastają na owłosionych i wzniesionych do góry szypułkach, które po przekwitnięciu zwisają w dół. W trakcie dojrzewania owocu zwisająca w dół szypułka znów wyprostowuje się. Wewnątrz kwiatu jeden słupek z wydłużoną szyjką i 5-dzielnym znamieniem oraz 10 pręcików w dwóch okółkach. Miodniki znajdują się u nasady pręcików zewnętrznego okółka. Pokrój roślina zielna o wysokości 60 cm, tworząca kępy. Zewnętrznie bardzo podobna do bodziszka łąkowego, przeważnie mniejsza od niego. Nie posiada też włosków gruczołowych, lecz pokryta jest szczeciniastymi, zwróconymi w dół i przylegającymi włoskami. Łodyga podnosząca się, rozgałęziona od nasady, owłosiona szorstko i ulistniona. Owoc 5-dzielna rozłupnia.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Porasta wilgotne łąki, zarośla, przydroża, rowy. W górach występuje po regiel dolny. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla związku (All.) Filipendulion, Ass. Filipendulo-Geranietum. Kwiaty przedprątne, owadopylne, roślina kwitnie od czerwca do września. Roślina samosiewna. Po dojrzeniu nasion ości poszczególnych pięciu owocolistków budujących rozłupnię gwałtownie wyprostowują się do góry, wyrzucając nasiona (gładkie rozłupki).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 21:08:26]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52303953. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • D. Gayówna, Ewa Śliwińska: Rośliny łąk. Warszawa: PZWS, 1960.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-13].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-01].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki niebieskie
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiaty zwisające
symetria kwiatu kwiat promienisty
ulistnienie ząbkowany
rodzaj owoców rozłupki
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga szorstka
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień