Hiacynt wschodni Hyacinthus orientalis

Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis L.) – gatunek byliny z rodziny szparagowatych. Pochodzi z wschodniej części basenu Morza Śródziemnego z obszaru od Azji Mniejszej poprzez Syrię do Palestyny. Poza tym często uprawiany i w innych częściach obszaru śródziemnomorskiego też spotykany jako roślina zdziczała.

Liście tylko odziomkowe, w liczbie 4–5, dość szeroko równowąsko-lancetowate, ciemnozielone. Kwiaty głąbik gruby zakończony kwiatostanem groniastym. Rośliny typowe liczą od 5 do 15 kwiatów w kwiatostanie, u odmian uprawnych liczba ta jest większa. Kwiaty roślin typowych niebieskie, u odmian o różnych kolorach (białe, różowe, fioletowe) o silnym i przyjemnych zapachu. Okwiat o długości 2,5 cm, z lejkowatą rurką. Słupek krótki, pręciki długie. Pokrój roślina dorasta do 30 cm wysokości. Organem spichrzowym jest duża cebula okryta łuskami o różnych barwach w zależności od odmiany (od białych do ciemno purpurowych). Owoce torebki o kulistym kształcie.


Roślina ozdobna, uprawiana zwłaszcza w obszarze śródziemnomorskim i w zachodniej Europie. Hiacynty należą do najpopularniejszych roślin ogrodowych stosowanych na rabaty i obwódki. Spośród różnych roślin cebulowych, hiacynt jest najbardziej popularną rośliną pokojową, uprawianą w doniczkach. Powodami popularności jest bardzo szeroka gama kolorów, zapach, łatwość uprawy. We Francji hiacynty uprawiane są dla uzyskania olejku eterycznego używanego w perfumerii. W Polsce roślina występuje głównie w uprawie doniczkowej.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-05-03 22:57:55]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56556862. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Hyazinthe (Hyacinthus orientalis). Variants (ang.). colnect.com. [dostęp 2019-04-29].
  • Hyazinthe (Hyacinthus orientalis) (ang.). colnect.com. [dostęp 2019-04-29].
  • Oleg Polunin, Anthony Huxley: Flowers of Mediterranean. Chatto and Windus, Londyn, 1981, s. 216.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-10-14].
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki fioletowe
barwa kwiatów płatki niebieskie
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
symetria kwiatu symetria lejkowata
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście wąskie i wydłużone
kształt blaszki liście równowąske
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
rodzaj owoców torebki
rodzaj owoców kuliste
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj