Jabłoń purpurowa Malus ×purpurea

Jabłoń purpurowa (Malus ×purpurea Rehder) – gatunek rośliny z rodziny różowatych, mieszaniec M.×atrosanguinea (Spath)C.K.Schneider i M. sieversii (Ledeb.) M. Roem. 'Niedzvetskyana'. Jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Liście eliptyczne, wydłużone, o blaszce prawie dwukrotnie dłuższej od ogonka liściowego. U różnych odmian mogą być zielone lub czerwone. Kwiaty promieniste, 5-krotne, o odwrotnie jajowatych płatkach z paznokciem. Słupek o zrośniętych szyjkach. W odróżnieniu od większości gatunków jabłoni mają kwiaty w kolorze od różowego do ciemnopurpurowego. Mają średnicę do 3,5 cm. Pokrój nieduże drzewo lub silnie rozgałęziony krzew o dość cienkich gałązkach. Osiąga do 5 m wysokości i ma koronę o podobnej średnicy. Wielkość drzewa jednak ściśle zależy od rodzaju podkładki, na której zostało zaszczepione. Owoce typu owoc zbiorowy. Są nieduże i niesmaczne, nie posiadają wartości konsumpcyjnej.


Roślina ozdobna uprawiana w parkach i ogródkach przydomowych. Jej walorami ozdobnymi są kwiaty o różnych (w zależności od odmiany), odcieniach czerwonego koloru i bardzo intensywne kwitnienie. Kwitnie w maju. Ozdobne są również purpurowoczerwone owoce długo utrzymujące się na drzewie. Niektóre odmiany mają ponadto przez cały rok czerwono wybarwione liście, co daje możliwość tworzenia zestawień kolorystycznych. Ładnie prezentuje się na tle strzyżonej trawy, albo posadzona wśród roślin okrywowych lub niskich krzewów.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 16:34:41]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304261. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Maciej Mynett, Magdalena Tomżyńska: Krzewy i drzewa ozdobne. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1999. ISBN 83-7073-188-0.
  • Find me plant (ang.). [dostęp 2010=01-26].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-25].
  • Jabłoń rajska. [dostęp 2008-05-15].
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina jadalna
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki różowe
liczba płatków płatków pięć
symetria kwiatu kwiat promienisty
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście eliptyczne
wygląd łodygi łodyga gałęzista
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)
pora kwitnienia maj