Pęcherznica kalinolistna Physocarpus opulifolius

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) – gatunek rośliny należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej. W wielu krajach świata, również w Polsce, jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Liście 3-5 klapowe, karbowane na brzegu. Kwiaty białe lub różowawe, drobne, zebrane w baldachy. Pokrój krzew o wyprostowanych pędach, osiągający wysokość do 3 m. Kora ciemnobrązowa i łuszcząca się. Owoce czerwone mieszki z żółtymi nasionami.


Roślina ozdobna. Jest uprawiana stosunkowo od niedawna i jest jedynym gatunkiem pęcherznicy uprawianym w Polsce. Rzadko uprawia się formę typową, częściej jej odmiany ozdobne, charakteryzujące się kolorowymi, ozdobnymi liśćmi. Nadaje się do sadzenia pojedynczo, jako soliter, a także na żywopłoty, zarówno swobodne, jak i strzyżone. Dzięki swoim kolorowym liściom odmiany ozdobne dobrze komponują się z innymi krzewami o zielonych liściach. Ze względu na swoje małe wymagania co do gleby nadaje się również do obsadzania nieużytków i terenów świeżo zaużytkowanych (np. na osiedlach mieszkaniowych).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-04-07 00:14:10]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56346540. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-29].
  • Miłowit Boguszewicz, Piotr Banaszczak: Katalog roślin II : drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni. Związek Szkółkarzy Polskich, 2003. ISBN 83-912272-3-5.
  • Maciej Mynett, Magdalena Tomżyńska: Krzewy i drzewa ozdobne. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1999. ISBN 83-7073-188-0.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-04-28].
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
ogólne krzew
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu baldachy
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
ulistnienie karbowany
kolor owoców żółte
kolor owoców czerwone
rodzaj owoców mieszek
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)