Grusza wierzbolistna Pyrus salcifolia

Grusza wierzbolistna (Pyrus salicifolia Pall.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi z Bliskiego Wschodu (Kaukaz i Zakaukazie). W Polsce jest uprawiana.

Liście lancetowate, całobrzegie, o długości 3-9 cm, podobne do liści wierzby białej, pokryte zarówno z wierzchu jak i od spodu szarym kutnerem. Kwiaty duże, lśniąco białe z czarno zakończonymi pręcikami, pączki lekko czerwonawe, kwitnie wiosną. Pokrój krzew lub małe drzewo o kulistej koronie, dochodzące do 12 m wysokości, ze zwisającymi gałęziami. Owoce zielone, małe,o długości 2-3 cm, twarde, niejadalne.


Roślina ozdobna. Jest powszechnie uprawiana w ogrodach i parkach. Ma wiele odmian. Dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu rośnie dobrze na słabych piaszczystych glebach. Wyróżnia się wysoką odpornością na mróz.


Z powodu liści podobnych do wierzby powstało powiedzenie "gruszki na wierzbie"

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-02-17 00:22:37]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=55885006. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989, s. 113. ISBN 83-09-00256-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-25].
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki czerwone
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie całobrzegie
kolor owoców zielone
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)