Żywokost bulwiasty Symphytum tuberosum

Żywokost bulwiasty (Symphytum tuberosum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny ogórecznikowatych (dawniej szorstkolistnych). Występuje na terenie Europy; zawleczony do Ameryki Północnej. W Polsce występuje pospolicie w Karpatach sięgając po regiel dolny, na Dolnym i Górnym Śląsku oraz na Wyżynie Lubelskiej.

Liście skrętoległe, lancetowate lub szerokoeliptyczne, zwężone w nasadzie. Dolne krótkoogonkowe, górne siedzące. Kwiaty zwisające po kilka w szczytowym kwiatostanie. Działki kielicha owłosione, 2 do 4 razy krótsze od korony, lancetowate. Korona barwy jasnożółtej, rurkowata. Osklepki dłuższe od pylników. Pięć pręcików. Łodyga wzniesiona, o wysokości 15-40 cm, najczęściej nierozgałęziona, owłosiona. Owoc rozłupnia z czterema przegiętymi rozłupkami. Nasiona z elajosomem, rozsiewane przez mrówki.

Biologia i występowanie


Bylina. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Rośnie w półcieniu, na glebach świeżych i wilgotnych, żyznych, o odczynach od obojętnego do zasadowego. Spotykana w żyznej buczynie karpackiej, w żyznych lasach jodłowych, a czasami w nadrzecznej olszynie górskiej. Jest gatunkiem wskaźnikowym starych lasów.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-30 16:40:43]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=55398595. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Leokadia Witkowska-Żuk: Rośliny leśne. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2013. ISBN 978-83-7073-359-9.
  • The Plant List. [dostęp 2013-01-30].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-22].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiaty zwisające
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
symetria kwiatu symetria rurkowata
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie bezogonkowe
rodzaj owoców rozłupki
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec