Dąb biały Quercus alba

Dąb biały (Quercus alba L.) – gatunek roślin z rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.). Występuje naturalnie w południowo-wschodniej Kanadzie (w prowincjach Ontario i Quebec) oraz wschodniej części Stanów Zjednoczonych (w Alabamie, Arkansas, Connecticut, Dystrykcie Kolumbii, Delaware, na Florydzie, w Georgii, Iowa, Illinois, Indianie, Kansas, Kentucky, Luizjanie, Massachusetts, Marylandzie, Maine, Michigan, Minnesocie, Missouri, Missisipi, Karolinie Północnej, Nebrasce, New Hampshire, New Jersey, stanie Nowy Jork, Ohio, Oklahomie, Pensylwanii, Rhode Island, Karolinie Południowej, Tennessee, Teksasie, Wirginii, Vermoncie, Wisconsin i Wirginii Zachodniej).

Liście blaszka liściowa ma kształt od odwrotnie jajowatego do eliptycznego. Mierzy 12–18 cm długości oraz 7–11 cm szerokości, jest mniej lub bardziej klapowana na brzegu, ma nasadę od ostrokątnej do klinowej. Górna powierzchnia jest połyskująca i ma ciemnozieloną barwę, natomiast od spodu jest naga i niebieskawa lub sinozielona (młode liście są owłosione). Jesienią liście przebarwiają się na ciemnoczerwony, pomarańczowy lub fioletowoczerwony kolor. Pokrój zrzucające liście drzewo dorastające do 25 m wysokości. Korona drzewa jest szeroko kulista. Kora ma szarą barwę. Korowina łuszczy się na pniu szerokimi płatami. Owoce orzechy zwane żołędziami o kształcie od jajowatego elipsoidalnego do podługowatego, dorastają do 15–21 mm długości i 9–18 mm średnicy. Orzechy osadzone są w półkulistych miseczkach do 25% ich długości.

Biologia i występowanie


Rośnie w lasach zrzucających liście. Występuje na wysokości do 1600 m n.p.m.


Dawniej dąb biały ten był bardzo eksploatowany jako surowiec drzewny. Ponadto Indianie używali go w medycynie tradycyjnej.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-03-03 00:22:25]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56042996. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Discover Life: Point Map of Quercus alba (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 13 marca 2017].
  • Quercus alba L. (ang.). The Plant List. [dostęp 13 marca 2017].
  • Quercus alba (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 13 marca 2017].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017-03-13].
  • Comprehensive Report Species - Quercus alba (ang.). NatureServe. [dostęp 13 marca 2017].
  • Quercus alba (ang.). Flora of North America. [dostęp 2010-01-05].
ogólne drzewo
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina użytkowa
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście odwrotnie jajowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
rodzaj owoców orzechy
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)