Buk wielkolistny Fagus grandifolia

Buk wielkolistny, b. amerykański (Fagus grandifolia Ehrh.) – gatunek roślin z rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.). Występuje naturalnie w Ameryce Północnej – Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku.

Liście blaszka liściowa ma owalny lub odwrotnie jajowaty kształt. Mierzy 6–12 cm długości oraz 2,5–7,5 cm szerokości, jest falowana na brzegu, ma klinową lub ostrokątną nasadę i spiczasty wierzchołek. Ogonek liściowy jest nagi i ma 4–12 mm długości. Kwiaty podobne jak w przypadku buka pospolitego. Pokrój zrzucające liście drzewo dorastające do 20 m wysokości. Kora jest gładka i ma szarą barwę. Owoce orzechy dorastające do 15–20 mm długości i 10–18 mm średnicy, wystające z brązowych miseczek mierzących 15–20 mm średnicy.

Biologia i występowanie


Występuje naturalnie w Ameryce Północnej – Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku. W Kanadzie występuje w południowo-wschodniej części kraju – w prowincjach Ontario, Quebec, Wyspa Księcia Edwarda, Nowy Brunszwik i Nowa Szkocja. W Stanach Zjednoczonych został zaobserwowany w Alabamie, Arkansas, Connecticut, Dystrykcie Kolumbii, Delaware, na Florydzie, w Georgii, Illinois, Indianie, Kentucky, Luizjanie, Massachusetts, Marylandzie, Maine, Michigan, Minnesocie, Missouri, Missisipi, Północnej Karolinie, New Hampshire, New Jersey, stanie Nowy Jork, Ohio, Oklahomie, Pensylwanii, Rhode Island, Południowej Karolinie, Tennessee, Teksasie, Utah, Vermoncie, Wisconsin, Wirginii oraz Wirginii Zachodniej. W Meksyku jest spotykany w stanach Tamaulipas, Hidalgo i Puebla.
Rośnie w lasach mieszanych lub zrzucających liście. Występuje na wysokości do 1000 m n.p.m. Kwitnie od kwietnia do czerwca, natomiast owoce dojrzewają od września do października.


Dawniej gatunek ten był stosowany w medycynie tradycyjnej jako środek na odrobaczanie czy w leczeniu zaburzeń serca. Obecnie bywa uprawiany. Ponadto ma zastosowanie jako surowiec drzewny.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:56:35]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51822124. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 20 sierpnia 2017].
  • Taxon: Fagus grandifolia Ehrh. subsp. mexicana (Martínez) A. E. Murray (ang.). U.S. National Plant Germplasm System. [dostęp 20 sierpnia 2017].
  • Fagus grandifolia Ehrh. (ang.). The Plant List. [dostęp 20 sierpnia 2017].
  • Fagus grandifolia Ehrh. / American Beech (ang.). NatureServe. [dostęp 20 sierpnia 2017].
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  • Taxon: Fagus grandifolia Ehrh. (ang.). U.S. National Plant Germplasm System. [dostęp 20 sierpnia 2017].
  • Discover Life: Point Map of Fagus grandifolia (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 20 sierpnia 2017].
  • Fagus grandiflora (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 20 sierpnia 2017].
ogólne drzewo
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina użytkowa
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście odwrotnie jajowate
ulistnienie ogonek liściowy obecny
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców orzechy
wygląd łodygi łodyga gładka
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec