Irga drobnolistna Cotoneaster pyrenaicus

Irga drobnolistna (Cotoneaster microphyllus) – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Pochodzi z Azji (Chiny, Bhutan, Indie, Nepal, Indochiny). Jest w wielu krajach świata uprawiany.

Liście pojedyncze, całobrzegie, drobne (mają długość do 1 cm). Na górnej stronie są błyszczące, ciemnozielone, na spodniej biało owłosione. Kwiaty drobne, białe, promieniste, przeważnie wyrastające pojedynczo z kątów liści Pokrój zawsze zielony krzew o szeroko rozpostartych, pełzających po ziemi pędach, które mają zdolność do ukorzeniania się. Jest to roślina niska, osiąga wysokość do 10 cm. Owoce drobne, pozorne, niemal kuliste, szkarłatnoczerwone, wewnątrz mączyste.


Irga drobnolistna jest uprawiana jako roślina ozdobna. Może być uprawiana jako roślina okrywowa, nadaje się także do ogrodów skalnych i na murki. Może być też sadzona jako roślina okrywowa w pojemnikach pod wyższymi roślinami.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:30:13]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304497. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Irga drobnolistna. [dostęp 2009-05-21].
  • Joachim Mayer, Heinz-Werner Schwegler: Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”. ISBN 978-83-7175-627-6.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-23].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2009-03-08].
ogólne krzew
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
symetria kwiatu kwiat promienisty
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie całobrzegie
kolor owoców czerwone
rodzaj owoców kuliste
wygląd łodygi łodyga pełzająca
szacowana wysokość łodygi do kostki (0 < x < 15 cm)