Wilczomlecz kątowy Euphorbia angulata

Wilczomlecz kątowy (Euphorbia angulata Jacq.) – gatunek rośliny z rodziny wilczomleczowatych. Występuje w centralnej, zachodniej i południowej Europie oraz w środkowej i południowej Rosji[potrzebny przypis]. W Polsce występuje na południu kraju na niżu i w niższych położeniach górskich.

Liście jajowate lub podłużnie jajowate, z przodu ostro ząbkowane. Ulistnienie skrętoległe. Kwiaty zebrane w zielonożółtawy kwiatostan zwany cyjacjum. Tworzą wierzchotkę 3–5 promienistą o rozwidlających się ramionach. Pojedynczy kwiat ma od 2 do 5 płatków. Ujście kieliszka ozdobione błoniastą otoczką. Miodniki półokrągłe otaczają pręciki, zwykle jest ich pięć. Pokrój roślina zielna zawierająca sok mleczny. Łodyga nadziemna delikatnie oskrzydlona osiąga wysokość do 30–40 cm. Pod ziemią cienkie, pełzające kłącze, w międzywęźlach zgrubiałe. Owoce nagie torebki.

Biologia i występowanie


Rozwój
Bylina, hemikryptofit, gatunek światłolubny. Kwitnie od maja do czerwca.
Siedlisko
Rośnie na zrębach, w zaroślach, w suchych widnych lasach liściastych. Preferuje miejsca o kwaśnych glebach i krzemionkowym podłożu, rzadziej wapiennych[potrzebny przypis]. Liczba chromosomów 2n = 12.
Fitosocjologia
Wilczomlecz kątowy oprócz szczodrzeńca rozesłanego (Chamaecytisus ratisbonensis), szczodrzyka czerniejącego (Lembotropis nigricans) wyróżnia świetliste lasy dębowe występujące w środkowej i południowej części Polski należące do mazowiecko-małopolskiej odmiany zespołu.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:54:59]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52305397. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Euphorbia angulata Jacq.. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2017-02-26].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-11-30].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
symetria kwiatu kwiat promienisty
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie ząbkowany
rodzaj owoców torebki
sok pędu sok mleczny
wygląd łodygi łodyga pełzająca
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec