Tojad wschodniokarpacki Kotuli Aconitum lasiocarpum subsp. kotulae

Tojad wschodniokarpacki Kotuli (Aconitum lasiocarpum (Rchb.) Gáyer subsp. kotulae (Pawl.) Starm. & Mitka ) – podgatunek tojadu wschodniokarpackiego, rośliny z rodziny jaskrowatych.

Liście 3-5-dzielne. Kwiaty podkwiatki umieszczone w górnej połowie szypułki. Szypułki nagie lub z domieszką włosków niegruczołowatych. Hełm niebieski, gruczołowato owłosiony. Słupki gruczołowato owłosione. Owoce mieszki. Nasiona z poprzecznymi fałdami, oskrzydlone na krawędzi.

Biologia i występowanie


Subendemit karpacki. Występuje głównie w Karpatach Zachodnich i na Podolu. W Polsce występuje w Tatrach, na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, w Bieszczadach Zachodnich, w Kotlinie Jasielsko-Krośnieńskiej, w Górach Sanocko-Turczańskich i w Beskidzie Niskim. W Tatrach podano jego stanowiska w Capowskim Lesie koło Toporowej Cyrhli, w Dolinie Małej Łąki, Dolinie Olczyskiej, Dolinie Kościeliskiej, Dolinie Strążyskiej, na Pogórzu Spisko-Gubałowskim w dolinie Kirowej Wody przed Roztokami oraz w miejscowości Czarny Dunajec. W Bieszczadach Zachodnich znany jest z większej liczby stanowisk.
Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od lipca do września. Rośnie w ziołoroślach, źródliskach, zaroślach, na młakach, kamieńcach i w łęgach. Liczba chromosomów 2n=16.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-01-09 16:29:20]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53056567. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2013-10-03].
  • The Plant List. [dostęp 2017-01-31].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki niebieskie
rodzaj owoców mieszek
rodzaj owoców skrzydełka
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień