Klon strzępiastokory Acer griseum

Klon strzępiastokory (Acer griseum) – gatunek z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W obrębie rodzaju klasyfikowany do sekcji Trifoliata i serii Grisea. Występuje naturalnie w środkowych Chinach (prowincje Gansu, Henan, Hubei, Hunan, Shaanxi i Syczuan).

Liście liście zbudowane się z trzech listków. Są eliptyczne, z kilkoma parami tępych, dużych ząbków. Środkowy listek ma długość do 10 cm i szerokość do 5 cm. Latem liście są ciemnozielone z góry i niebieskobiałe od dołu. Są gęsto i miękko owłosione. Jesienią liście zmieniają barwę na czerwoną lub pomarańczową. Kwiaty kwiaty są drobne. Mają barwę żółtozieloną. Osadzone są na owłosionych szypułkach. Pokrój drzewo dorasta do 15 m wysokości. Kora łuszczy się cienkimi, delikatnymi płatami. Ma czerwonawą lub jasnocynamonowobrązową barwę. Owoce owocami są dość duże orzeszki z jasnozielonymi, szerokimi skrzydełkami do długości 3 cm.

Biologia i występowanie


Gatunek całkowicie mrozoodporny. Preferuje gleby wilgotne, przepuszczalne i wolne od wapnia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:16:22]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304363. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Barbara Czerniawska i Andrzej Miciałkiewicz: klon strzępiastokory (pol.). [dostęp 1 stycznia 2008].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-05].
  • Taxon: Acer griseum (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-05].
Przypisane cechy
ogólne drzewo
barwa kwiatów płatki żółte
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście eliptyczne
ulistnienie liście owłosione
kolor owoców zielone
rodzaj owoców duże
rodzaj owoców orzechy
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)