Daktylowiec kanaryjski Phoenix canariensis

Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis hort. ex Chabaud) – gatunek rośliny z rodziny arekowatych (palm), pochodzący z zachodniego wybrzeża Afryki, najprawdopodobniej z Wysp Kanaryjskich. Nazywana jest palmą królewską.

Liście około 80–120 ułożonych w pióropusz. Są pierzaste i dochodzą do 6 m długości. Kwiaty palma ta jest rośliną dwupienną, wiatropylną. Pień brązowy, zwężający się ku górze, zakończony u góry dużym zielonym pióropuszem liści. Osiąga wysokość do 25 m (zwykle 20 m).

Ze względu na atrakcyjny wygląd daktylowiec kanaryjski jest często uprawiany w cieplejszych, na ogół subtropikalnych regionach świata, szczególnie w klimacie śródziemnomorskim. Roślina ta występuje od południowej Wielkiej Brytanii na wyspie Tresco aż po południe Chile. Bardzo popularna jest w całej południowej Europie, a także w cieplejszych regionach USA, Australii, Nowej Zelandii, południowej Afryce, Chile i Argentynie. W Polsce ze względu na klimat uprawiana jest w oranżeriach lub w pojemnikach jako roślina pokojowa.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-01-09 01:02:10]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65806096. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • ogólne
    • roślina inwazyjna
    • roślina użytkowa
  • siedlisko
    • góry