Judaszowiec kanadyjski Cercis canadensis

Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis L.) – gatunek drzewa z rodziny bobowatych (Fabaceae), z plemienia Cercideae. Występuje w Ameryce Północnej, na terenie Stanów Zjednoczonych w pasie od Nowego Jorku po Teksas. Jest chętnie uprawiany jako roślina ozdobna.

Liście sercowate, zaokrąglone, całobrzegie do 10 cm długości i 13 cm szerokości. Początkowo brązowozielone, po rozwinięciu zmieniają barwę na jasnozieloną. Jesienią żółkną i przybierają złocisty kolor. Blaszki gładkie i bardzo cienkie. Kwiaty małe, różowe kwiaty motylkowe o średnicy około 1 cm, rosnące w pęczkach. Wyrastają obficie na starych pędach i bezpośrednio z pnia. . Kora charakterystyczna o ciemnopopielatej barwie, miejscami niemal czarna. Pokrój małe drzewo o rozłożystej i szerokiej koronie, dorastające 10 m wysokości. Owoce spłaszczony, zielony (z czasem brązowiejący) strąk.

Biologia i występowanie


Fanerofit. Roślina jednopienna, owadopylna. Kwitnie wiosną i wczesnym latem. Rośnie w wilgotnych lasach południowego wschodu Stanów Zjednoczonych. Wykazuje podatność na raka, powodującego usychanie liści latem. Młode osobniki rosną powoli i są wrażliwe na mrozy.


Roślina ozdobna
Drzewo chętnie sadzone w parkach, w ogrodach oraz wzdłuż ulic. Na jego bazie wyhodowano kultywar 'Forest Pansy', o intensywnie purpurowoczerwonych liściach.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 22:36:56]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53573436. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2013-07-08].
  • Związek Szkółkarzy Polskich: Cercis canadensis (pol.). [dostęp 2013-07-08].
  • Czerwona księga gatunków zagrożonych (ang.). [dostęp 08 lipca 2013].
  • Cercis canadensis (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2013-07-08].
  • Tony Russel, Catherine Cutler, Martin Walters: Ilustrowana encyklopedia Drzewa Świata. Kraków: Universitas, 2008, s. 178. ISBN 97883242-0842-5.
ogólne drzewo
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki różowe
symetria kwiatu kwiat motylkowy
symetria kwiatu grzbiecista, motylkowata
kształt blaszki liście sercowate
ulistnienie całobrzegie
kolor owoców zielone
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców strąki
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)