Cestrum parqui Cestrum parqui

Cestrum parqui – gatunek rośliny z rodziny psiankowatych. Lokalnie znany pod nazwami palqui, parqui lub hediondilla. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jego zasięg obejmuje obszar od środkowego Chile i północnej Argentyny, poprzez Urugwaj, Paragwaj, Boliwię po środkową i wschodnią Brazylię. Poza tym szeroko rozprzestrzeniony jako gatunek inwazyjny. Na niektórych obszarach podlega obowiązkowemu zwalczaniu (np. w Nowej Południowej Walii nakazuje to Weeds Act z 1993).

Liście jasnozielone liście o długości ok. 12 cm i szerokości do 2,5 cm przechodzą w pełny kolor zielony. Po złamaniu wydzielają gęsty sok o silnym zapachu. Kwiaty zielonkawożółte. W dzień roślina wydziela nieprzyjemny zapach zbliżony do zapachu moczu, podczas gdy w nocy pachnie. Pokrój jest wyprostowanym, wieloletnim krzewem o wysokości 2-3 metrów . Łodyga krucha. Młode łodygi są białawe, starsze pędy są zielone, ciemniejsze, prążkowane u podstawy i marmurkowe powyżej. Owoce ciemnofioletowe, owalne jagody o długości 1 cm. Mają ciemnopurpurowy miąższ i 1-2 nasiona o długości od 3 do 4 mm o nieregularnym kształcie i ostrych krawędziach.

Biologia i występowanie


Występuje przede wszystkim w krajobrazie rolniczym, na obszarach nadbrzeżnych i zakrzewionych. Na pastwiskach wypiera inne gatunki, a ze względu na swe trujące właściwości stanowi zagrożenie dla bydła. Kolonizuje także tereny podmokłe wzdłuż cieków, których prądy pomagają w jej rozsiewaniu. Nasiona roznoszone są także przez ptaki.
Gatunek ten stanowi poważny problem w rolnictwie, ze względu na toksyczność dla zwierząt gospodarskich (zwłaszcza bydła i drobiu). Wszystkie części materiału roślinnego – łodygi, liście, owoce, stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt. Śmierć jest zwykle szybka i bolesna. Roślina może stanowić także zagrożenie dla niektórych innych zwierząt i ludzi. Kora C. parqui stanowi jednak jeden ze składników diety koszatniczek.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 22:40:09]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51854316. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Charles A. Woods, David K. Boraker. Octogon degus. „Mammalian species”, s. 1–5, 21 listopada 1975. The American Society of Mammalogists (ang.). 
  • Cestrum parqui (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2009-10-29].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-10-29].
ogólne roślina trująca
ogólne roślina inwazyjna
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki zielonkawe
kolor owoców fioletowe
rodzaj owoców jagoda
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)