Cerbera manghas Cerbera manghas

Cerbera manghas – gatunek rośliny z rodziny toinowatych, pochodzący z tropikalnych rejonów Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Roślina rozprzestrzenia się hydrochorycznie, dzięki owocom dryfującym wzdłuż wybrzeża. Preferuje zaplecze namorzynów. Roślina zawiera silnie trujący sok mleczny. Najbardziej toksyczne jest bielmo nasion. Zawarty w nich glikozyd nasercowy zwany cerberyną może spowodować śmierć.

Liście podługowato-owalne, ciemnozielone, błyszczące, o długości do 30 cm, z wyraźnie zaostrzoną końcówką. Kwiaty kwiaty barwy białej i jaśminowym zapachu. W gardzieli korony widoczna czerwonawa plamka, z czym wiąże się zwyczajowa nazwa angielska pink-eyed cerbera. Pokrój wiecznie zielone drzewo osiągające wysokość do 15 m; korona zaokrąglona, kora szara, spękana. Owoce jajowate pestkowce o długości do 10 cm, przypominające wyglądem niedojrzały owoc mango, stąd popularna nazwa sea mango. Dojrzałe owoce mają barwę ciemnoczerwoną. Po opadnięciu egzokarp szybko czernieje i rozpada się. Mezokarp gruby, włóknisty, co pozwala owocom przez długi czas unosić się na wodzie, nie tracąc zdolności do kiełkowania.


Gatunek sadzony jest jako drzewo ozdobne, ekranujące i cieniodajne.
Śmiertelnie trujące nasiona spożywano na Madagaskarze podczas tzw. sądów bożych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 22:48:18]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52130557. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Cerbera manghas (ang.). W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2013-04-09].
  • Tanguin (fr.). W: Anthropologie en ligne [on-line]. [dostęp 2013-04-09].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2013-04-09].
ogólne drzewo
ogólne roślina trująca
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki czerwone
kształt blaszki liście okrągłe
kształt blaszki liście lancetowate
kolor owoców czerwone
rodzaj owoców kuliste
rodzaj owoców pestkowiec
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)