Ketmia róża chińska Hibiscus rosa-sinensis

Ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis) – gatunek rośliny z rodziny ślazowatych (Malvaceae). Popularna roślina ozdobna. Prawdopodobnie pochodzi z Azji, obecnie jednak nigdzie nie rośnie dziko, występuje wyłącznie w uprawie.

Liście pojedyncze, długości od 5 do 20 cm, kształtu jajowatego, zaostrzone, u nasady całobrzegie, dalej ząbkowane. Są ciemnozielone i trwałe, gładkie, błyszczące. Czasami na jednym krzewie występują liście o różnym kształcie, niejednokrotnie pozawijane i zdeformowane, co nie musi oznaczać choroby lub obecności szkodników. Roślina wymienia liście przez cały rok. Kwiaty duże, purpurowe, czerwone lub białe, jednobarwne albo plamiste. Pojedyncze lub pełne płaty korony, pręciki połączone w rurkę. Kwiaty pojawiają się na pędach młodych – jednorocznych, co nie wyklucza wystąpienia wrzecionowatych pąków na starszych gałązkach. Hibiskus najchętniej kwitnie od maja do października, ale można spotkać kwiaty przez cały rok. Kwiaty żyją niewiele ponad dobę. Owoce same się nie zawiązują, aby uzyskać nasiona, należy zapylić kwiaty pyłkiem z innego krzewu. Pokrój krzew lub niewielkie drzewo o wysokości 2–5 m, przy średnicy do 3 m.


W tradycji śriwidja kwiat używany jest jako jedno z ziół ofiarowanych w ofiarach ogniowych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-04-21 00:30:05]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56482702. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Praktyka łagodzenia fobii, nocnych koszmarów i zaburzeń snu. W: Pandit Rajmani Tigunait: Tantra ujawniona. Kuszenie sił ducha i materii. Agnieszka Rolka (Tłum.). Wyd. 1. Bydgoszcz: Dom Wydawniczy LIMBUS, 2002, s. 171. ISBN 83-7191-108-4.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-09-15].
  • P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-19].
  • Jens Rohwer: Atlas roślin tropikalnych. Warszawa: Horyzont, 2002. ISBN 83-7311-378-9.
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina pyłkodajna
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki czerwone
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie całobrzegie
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień
pora kwitnienia październik