Brodziec paczulka Pogostemon cablin

Brodziec paczulka, paczulka wonna, paczulka (Pogostemon cablin) – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Nazwa "paczuli" pochodzi z języka tamilskiego, od பச்சை paććai (zielony) i இலை ilai (liść). Paczuli pochodzi z tropikalnego obszaru Azji (od Filipin poprzez Archipelag Malajski i Półwysep Indochiński po Indie). Gatunek uprawiany jest poza tym na Karaibach i w zachodniej Afryce. W klimacie umiarkowanym uprawiany bywa w szklarniach.

Liście jajowatotrójkątna, ząbkowana, owłosiona i ogruczolona blaszka. Kwiaty niewielkie, białe lub biało-różowe, zebrane w nibyokółkach w szczytowe nibygrona. Pokrój bylina lub półkrzew osiągający 1 m wysokości.


Roślina kosmetyczna – dostarcza olejku paczulowego, podobnie jak szereg innych gatunków z tego rodzaju (Pogostemon cablin, P. commosum, P. hortensis, P. heyneasus oraz P. plectranthoides). Za najlepszy uważany jest olejek właśnie z paczulki. Olejek wytwarzany jest metodą tzw. destylacji parowej. Jest utrwalaczem zapachów, dodającym świeżości perfumom i zwiększającym percepcję innych składników. Ma barwę żółtą lub zieloną o zapachu piżmowo-kamforowym. Roślina była szczególnie popularna w XIX wieku, kiedy też przekładano jej suszonymi pędami czystą bieliznę, w celu jej aromatyzowania i odstraszania moli.
Składnik środków odstraszających owady;
W Indiach, Japonii i Malezji bywa stosowany jako antidotum na ukąszenia węży;
W tradycyjnej medycynie azjatyckiej jest stosowana jako środek relaksujący, przeciw bólom głowy, brzucha i biegunkom. Również popularny środek w aromaterapii.


Paczulka według ruchu Hare Kryszna jest zamieszkiwana przez Krysznę.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-05-18 22:43:06]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56701119. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Bohumír. Hlava: Rośliny kosmetyczne. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1984, s. 172. ISBN 83-09-00765-5.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-31].
  • #1031906, www.organicthailand.com [dostęp 2017-11-22] .
  • Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski (red.): Słownik botaniczny. Wyd. wydanie II, zmienione i uzupełnione. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003. ISBN 83-214-1305-6.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-07-20].
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ząbkowany
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)