Zawilec japoński Anemone scabiosa

Zawilec japoński (Anemone scabiosa H.Lév. & Vaniot) – gatunek z rodziny jaskrowatych. Roślina ta od dawna uprawiana jest w Japonii i tutaj wyhodowano ozdobną odmianę, obecnie uprawianą w licznych krajach świata. Takson jest problematyczny i w różnych źródłach różnie ujmowany, w tym jako odmiana występującego w Chinach zawilca Anemone hupehensis.

Tworzy dość wysokie i luźno rozgałęzione pędy, na których wiosną wyrastają duże, promieniste kwiaty w kolorze od białego do fiołkoworóżowego. Liście wyłącznie odziomkowe, podzielone na wiele palczastych łatek. Zawilec japoński jest wyższy od chińskiego i posiada więcej płatków, niż chiński, dziki gatunek, od którego pochodzi. Np. odmiana `Prinz Heinrich` ma 10 lub więcej jaśniejszych na spodniej stronie płatków.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-28 00:21:36]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62822315. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Anemone scabiosa H.Lév. & Vaniot. ThePlantList. [dostęp 2019-01-23].
  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-06-07]  (ang.).
  • ogólne
    • roślina ozdobna
    • roślina okrywowa