Antigonon cienkoogonkowy Antigonon leptopus

Antigonon cienkoogonkowy (Antigonon leptopus Hook. & Arn.) – gatunek rośliny z rodziny rdestowatych (Polygonaceae Juss.). Występuje naturalnie w Meksyku i Ameryce Centralnej, jednak został naturalizowany na całym świecie w strefach tropikalnej i podzwrotnikowej. Sadzony jest jako roślina ozdobna i jadalna, łatwo dziczeje z upraw.

Liście blaszka liściowa ma kształt od owalnego do owalnie trójkątnego. Mierzy 5–14 cm długości oraz 4–10 cm szerokości, ma sercowatą nasadę i wierzchołek od ostrego do długo spiczastego. Ogonek liściowy jest owłosiony i osiąga 10–25 mm długości. Kwiaty zebrane w grona dorastające do 4–20 cm długości, rozwijają się w kątach pędów lub na ich szczytach. Listki okwiatu mają kształt od owalnego do eliptycznego i różową barwę, mierzą do 4–8 mm długości. Pręcików jest 8 i do połowy są zrośnięte. Pokrój bylina dorastająca do 15 m wysokości. Pędy są owłosione, pnące, nieco drewniejące od dołu. Owoce niełupki o kształcie trójkątnie stożkowatym, osiągają 8–12 mm długości. Zamknięte są w trwałym, rozrastającym się w czasie owocowania okwiecie.

Biologia i występowanie


Rośnie w lasach, na stokach oraz brzegach rzek. Rozwija się szybko i plątaniną pędów w krótkim czasie pokrywa podporę. Kwitnie przez cały rok.


Roślina ma zastosowanie w ogrodnictwie. Bulwy osiągające do 4 kg wagi zawierają dużo skrobi i są jadalne. W Tajlandii spożywa się także panierowane i smażone młode liście i kwiaty. Kwiaty są bardzo aromatyczne – uzyskuje się z nich miód o ciemnej barwie.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-07-14 16:18:59]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52234170. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Jens G. Rohwer: Atlas roślin tropikalnych. Warszawa: Horyzont, Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, 2002, s. 200. ISBN 83-7311-378-9.
  • Discover Life: Point Map of Antigonon leptopus (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 2 lutego 2017].
  • Antigonon leptopus (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 2 lutego 2017].
  • Antigonon leptopus Hook. & Arn. (ang.). The Plant List. [dostęp 2 lutego 2017].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-01].
ogólne roślina jadalna
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki różowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
kształt blaszki liście sercowate
kształt blaszki liście najszersze przy nasadzie
kształt blaszki liście trójkątne
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ogonek liściowy obecny
rodzaj owoców niełupki
wygląd łodygi łodyga owłosiona
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)