Klarkia wytworna Clarkia unguiculata

Klarkia wytworna (Clarkia unguiculata Lindl.) – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Pochodzi z Kalifornii w Ameryce Północnej.

Liście jajowate lub jajowatolancetowate, ząbkowane. Kwiaty purpurowe lub pomarańczowe, z ząbkowanymi lub karbowanymi płatkami na brzegach. Wyrastają na szczycie pędów i mają średnicę do 2,5 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Pokrój roślina roczna, wysokości do 60 cm. Łodyga zabarwione na czerwonawo.


Jednoroczna roślina ozdobna, uprawiana w ogrodach ze względu na ładne kwiaty. W obrębie tego gatunku znajdują się formy pełnokwiatowe oraz formy o kwiatach pojedynczych.
Jest łatwa w uprawie. Wymaga słonecznego stanowiska, wilgotnej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej gleby. Gleba nie może być jednak zbyt mokra, gdyż wówczas roślina silnie rozwinie się w pędy i liście, ale będzie słabo kwitnęła. Rozmnaża się z nasion wysiewanych jesienią lub wiosną.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-07-15 09:24:29]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304007. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • zbiorowe: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-10].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-14].
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki pomarańczowe
barwa kwiatów płatki purpurowe
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie ząbkowany
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień