Krynicznik połyskujący Nitella translucens

Krynicznik połyskujący (Nitella translucens) – gatunek makroglona z rodziny ramienicowych. Znany z pojedynczych stanowisk w Europie m.in. w Skandynawii, Niemczech i na Słowacji oraz z jeszcze rzadszych na innych kontynentach. W wielu krajach klasyfikowany jako krytycznie zagrożony wyginięciem, natomiast w Polsce jako wymarły. W Polsce po raz ostatni odnotowany w latach 60. XX wieku na dwóch stanowiskach. W 2013 i 2018 roku odkryty ponownie w jeziorze Jeleń w Bytowie na podstawie badań morfologicznych i molekularnych przez zespół z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Gatunek słodkowodny, poszczególne okazy są długie, smukłe, zwykle dorastają do 40 cm wysokości (długość największych znanych okazów dochodziła do 2 m), charakteryzujące się jasnozieloną barwą. Może być błędnie uznany za roślinę wyższą, gdyż wytwarza struktury podobne do liści i łodyg – grupy 6–8 ząbkowanych wypustek rosną okółkowo w regularnych odstępach na pseudołodydze. Rozmnaża się płciowo oraz wegetatywnie. Gatunek wychwytuje nadmiar fosforu i azotu, transportując je do osadów na dnie. Zasiedla dna jezior i sztucznych zbiorników wodnych, przytwierdzony do podłoża chwytnikami lub unoszący się nad dnem. Przyjmuje się, że występuje w niewielkich, rzadkich kępach na głębokości od 0,3 do 4 m i wymaga dużej ilości światła oraz miękkiej wody o niskiej zawartości soli mineralnych, jednak na stanowisku w jeziorze Jeleń gatunek bytował na głębokości 6 m i w dużym zagęszczeniu, wypierając inne gatunki, w efekcie czego zajął 80% dna jeziora. Prawdopodobnie sprzyja mu proces eutrofizacji. Stanowi miejsce bytowania niektórych ryb, jak również pożywienie części gatunków ryb. Kolonie krynicznika stabilizują również dno zbiorników wodnych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-04-04 00:55:20]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62840300. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Reappearance of An Extremely Rare and Critically Endangered Nitella translucens (Charophyceae) in Poland1 | Request PDF, ResearchGate [dostęp 2019-09-10]  (ang.).
  • Translucent Stonewort, NCN atlas .
  • Nitella translucens (Persoon) C.Agardh (ang.). W: Algaebase [on-line]. M.D. Guiry.. [dostęp 2019-09-10].
  • MateuszM. Sowiński MateuszM., Naukowcy odkryli roślinę, którą 60 lat temu uznano w Polsce za wymarłą, wyborcza.pl, 9 września 2019 [dostęp 2019-09-10] .
  • Wymarła w Polsce od 60 lat roślina - ponownie się pojawiła (pol.). W: Nauka w Polsce [on-line]. PAP SA, 2019-09-08. [dostęp 2019-09-10].
  • ogólne
    • roślina chroniona