Klon zielonokory Acer tegmentosum

Klon zielonokory (Acer tegmentosum Maxim.) – gatunek rośliny z rodziny mydleńcowatych, sklasyfikowany w sekcji Macrantha. Rośnie naturalnie we wschodniej Azji. W Polsce jest uprawiany jako drzewo ozdobne. Można go obejrzeć między innymi w arboretach w Rogowie i Wojsławicach.

Pokrój drzewo w naturalnych warunkach dorasta do 10-12 m wysokości i 8 m szerokości (w Polsce dorasta do 6-9 m wysokości, może występować także jako krzew). Pień posiada bardzo efektowną, zieloną, biało prążkowaną korę. Liście posiada duże liście, które mierzą 10 cm długości. Są 5-klapowe, silnie unerwione. Klapy są słabo wcięte, ale mają zaostrzone końcówki. Brzeg liści jest piłkowany. Wiosną liście są zielone i błyszczące, latem tracą swój połysk, a jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty kwiaty mają jasnozieloną barwę i są zebrane w dość długie, wąskie i zwisające grona. Owoce owocami są skrzydlaki.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 18:54:47]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72326213. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.